Přeskočit na obsah

ESET chrání každý krok i klik našeho digitálního života

  • od

Prémiová internetová ochrana pro Vaši i naši online bezpečnost

Narazit na podvodnou mobilní aplikaci v oficiálních obchodech, to chce pořádnou porci smůly. Má tedy smysl mít v počítači, notebooku, tabletu nebo v mobilu nainstalovaný antivir? Krátká odpověď: ano, i tak to má stále smysl. A jestli je vám krátká odpověď málo, čtěte dál.

V roce 2019 se na Google Play, oficiálním obchodu s plikacemi pro Android, krátce po sobě objevily hned podvodné mobilní aplikace „Blockers call 2019“ a „Word Translator“. Tvářily se jako další z tisíce podobných appek, které si lidé instalují každý den. První z nich si do mobilu stáhlo dokonce zhruba 10 000 lidí.

Jak jistě tušíte, aplikace v sobě ukrývaly škodlivý kód. Trojského koně, který běžel skrytě na pozadí a kradl uživatelům přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví českých bank včetně ověřovacích SMS kódů.

Přesně před takovými škodlivými aplikacemi vás přitom chrání mobilní antivirus. I když v posledních pár letech počty nebezpečných aplikací na Google Play klesají, stále stojí za to držet se před nimi na pozoru. A stejně tak před aktuálně nejvážnější a nejrozšířenější internetovou hrozbou – phishingem, před kterým vás antivir umí ochránit taky.

Pozor na phishing – útoky, které kradou přihlašovací údaje

Do e-mailových a SMSkových schránek, internetových prohlížečů nebo online messengerů proudí i v roce 2022 ve velkém phishingové a spamové zprávy. Pokud jste v poslední době žádnou nedostaly nebo vám všechny bez výjimky padají do spamu, gratulujeme. Věřte, že ne každý má to štěstí.

S phishingem umí antivir bojovat tak, že označuje nebo rovnou blokuje zavirované a falešné internetové stránky. Včetně těch, které se tváří třeba jako přihlašovací stránka do internetového bankovnictví.

Co také umějí mobilní antiviry

  • Rozpoznání nezabezpečených Wi-Fi sítí
  • Anti-theft (vyhledání mobilu na dálku, když ho ztratíte nebo vám ho ukradnou)
  • Rodičovská kontrola
  • Anonymní připojení k internetu přes VPN
  • Správce hesel

Komunikace s námi je bezpečná, ale jistota je jistota

I přesto, že za bezpečnost komunikace s námi i bezpečnost našich webů dáme ruku do ohně a neustále je zdokonalujeme, antivir doporučujeme v  počítači, notebooku, tabletu nebo v mobilu mít„Čím víc překážek postavíte mezi internetové útočníky a své peníze, tím lépe. Zároveň snižujete riziko, že selže „lidský faktor“, na což tvůrci phishingu spoléhají.“

Při výběru antiviru vás můžou správně nasměrovat výsledky testů nezávislé organizace AV-Comparatives. Všechny aplikace, které mají známku „APPROVED“, si můžete bez obav nainstalovat a spolehnout se, že vás ochrání.

Nezapomeňte také pravidelně aktualizovat jak nainstalované aplikace, tak operační systém. A vždy když si do počítače, notebooku, tabletu nebo do mobilu stahujete novou aplikaci, dávejte pozor, jaká oprávnění jí udělujete.

Kam dál?

sekce Kontaktujte nás s kontakty na naši společnost

sekce Auta na objednávku s vysvětlením toho, jak to u nás funguje

Štítky:
Zahájit chat
Jak Vám můžeme pomoci?
Dobrý den, hledáte vhodný vůz a chcete poradit? Rádi zodpovíme Vaše dotazy...